Od legendy do dramatu

Zdjęcie przedstawia plakat sztuki teatralnej pt. BalladynaPo wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, 26 października uczniowie klas 4-8 mieli okazję ponownie spotkać się z aktorami Teatru Edukacji z Wrocławia.
Poranny spektakl dla uczniów klas 4-6 przeniósł nas do czasów Słowian, kiedy Perun zakochał się w Juracie, gdy Piast Kołodziej starał się jak najlepiej wychować syna i pokazać przybyszom, czym jest polska gościnność, gdzie Popiel i jego równie zła żona uciekali przed tysiącami myszy. Świat ludzi i bogów przeplata się ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałuje. Legendy Słowian to istotny element naszej kultury, o którą powinniśmy dbać i przekazywać następnym pokoleniom, aby zachować naszą narodową tożsamość.


Spektakl dla uczniów klas 7-8 to krótka powtórka przed grudniowym próbnym egzaminem. Któż z nas nie zna historii dwóch sióstr?
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to dramat, który ukazuje nam do czego może doprowadzić żądza władzy. Utwór porusza problem winy i kary, który dosięga tytułową bohaterkę. Autor w swoim dramacie poruszył wiele problemów i zmusił widzów do refleksji.
Zaletą obu przedstawień była piękna muzyka, scenografia, gra i stroje aktorów. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że spektakle były na wysokim poziomie i z przyjemnością je się oglądało.
Wzorowe zachowanie uczniów, przede wszystkim z klas 4-6, utwierdziło nas w przekonaniu, że warto organizować dla nich spotkania z kulturą.

Katarzyna Kowalska