Wycieczka do Kłóbki

Na zdjęciu wieś Kujawska i Dobrzyńska XVIII - XX wDnia 8 maja uczniowie klasy I b oraz oddziału przedszkolnego wzięli udział w wycieczce do parku etnograficznego w Kłóbce. Celem wycieczki, oprócz dobrej zabawy, było ukazanie warunków życia na wsi w dawnych czasach, czynności gospodarskich oraz tradycyjnych rzemiosł. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stare, drewniane zagrody, szkołę wiejską, kuźnię oraz wiele innych ciekawych obiektów.

Pani przewodnik opowiadała o tym, jak wyglądało życie ludzi wiele lat temu. Po wysłuchaniu ciekawostek uczestnicy wzięli udział w warsztatach. Pierwsza część odbyła się w olejarni, gdzie dzieci czynnie pomagały w procesie tłoczenia oleju z ziaren lnu. W drugiej części wyrabiały w kierzance masło. Zajęcia zakończyły się degustacją wyrobów. Maluchy zapoznały się z dawnymi obyczajami i tradycjami oraz spróbowały własnych sił w różnych pracach gospodarskich, takich jak: pranie na tarze, wyżymanie, a także drukowanie serwetek za pomocą tradycyjnych drewnianych stempli. Cała wycieczka zapewne na długo pozostanie w pamięci dzieci, a dzięki temu w świetny sposób utrwali tradycje ludowe regionu w świadomości najmłodszego pokolenia.
Magdalena Korytkowska