Dzień Głośnego Czytania

Na zdjęciu uczniowie, przedstawiciele klas pierwszych i bohaterka wydarzenia Kicka Koci, w tle plakat promujący akcję29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Patronką tego święta jest Janina Porazińska – autorka wielu książek dla dzieci. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania.
W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł w niedzielę, dlatego w naszej szkole obchodziliśmy go w czwartek 26 września. Dzięki współpracy i zaangażowaniu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie uczniowie klas pierwszych mieli okazję uczestniczyć w inspirujących spotkaniach z książką, które połączyły w sobie magię nauki, zabawy i literatury.
W trakcie wydarzenia zaproszeni goście: pani wiceburmistrz Anna Wilińska i dyrektor Przedszkola nr 4 pani Grażyna Stanisławska prezentowały fragmenty wybranych utworów literackich.

Dodatkową atrakcją była obecność bohaterki popularnej serii książek dla dzieci – Kici Koci, która swoją osobą wywołała uśmiechy na twarzach najmłodszych uczestników. Wszyscy mogli poznać przygody Kici Koci, a niektórzy nawet mieli okazję wziąć udział w wspólnym czytaniu wraz z nią. Warto podkreślić, że tegoroczna edycja Dnia Głośnego Czytania była połączona z akcją “Czytanie z Sercem”. W ramach tej inicjatywy zwróciliśmy szczególną uwagę na wartości takie jak zdrowy styl życia, empatia, wzajemne wsparcie i dzielenie się pozytywnymi emocjami. Dzięki temu czytane historie miały wyjątkowy wymiar i stały się inspiracją do rozmów o wartościach, które są ważne w życiu każdego człowieka. Podczas spotkania dzieci miały okazję nie tylko słuchać opowieści, ale także aktywnie uczestniczyć w różnorodnych zabawach – rozwiązywały zagadki, quizy i brały udział w kreatywnych grach związanych z czytanymi historiami. Dzięki temu całe wydarzenie stało się jeszcze bardziej angażujące i atrakcyjne dla najmłodszych, a każde dziecko mogło poczuć się częścią tej literacko-artystycznej przygody.
Wspólna organizacja Obchodów Dnia Głośnego Czytania pokazała, jak ważne jest budowanie partnerstw na rzecz promocji czytelnictwa wśród dzieci.
Dobrosława Bembenista