Wyprawa w głąb Ziemi

Na zdjęciu uczniowie podczas zwiedzania kopalni. w tle grota solna15 marca uczniowie klas Ic i IIa uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie. Już na samym początku niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki zjazd z prędkością 6m/s na głębokość 600 m. Niesamowite jest to, iż kopalnia cały czas funkcjonuje, tak, więc zwiedzając podziemne korytarze i wyeksploatowane komory, spotkaliśmy górników powracających, bądź udających się do pracy. Historię powstania kopalni i opowieści o metodach wydobycia kłodawskich złóż, przekazał wycieczkowiczom górnik solny, podczas spaceru zawiłym, podziemnym labiryntem. Idąc tunelem solnym podziwialiśmy maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi.

Mogliśmy także zobaczyć pomieszczenia przygotowane specjalnie dla turystów – Kaplicę Św. Kingi, salę koncertową oraz Grotę Drakuli. Na uwagę zasługuje fakt, iż wycieczkowy szlak przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej..W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie. Ciekawostką jest, że w 2007r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii „Najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”.Pełni wrażeń, zaopatrzeni w kłodawską sól, wracaliśmy do Gostynina, myśląc o kolejnym wyjeździe.
Dobrosława Bembenista
link do zjęć na fb