Wyjazd na międzynarodowe warsztaty nagrodą za zwycięstwo w szkolnym konkursie

Na zdjęciu uczeń naszej szkoły podczas warsztatówW odbywających się w dniach 10.11-13.11.2023 w Krzyżowej koło Świdnicy międzynarodowych warsztatach Prawa człowieka w praktyce szkolnej uczestniczył Hubert Tyszkiewicz uczeń kl. 8C naszej szkoły. Udział był nagrodą za zwycięstwo w szkolnym konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Program spotkania skierowany był do polskich i niemieckich uczniów oraz nauczycieli i nauczycielek m.in. historii i języka niemieckiego. Obejmował zarówno punkty wspólne z pedagogami, jak i wyłącznie dla młodzieży.

Celem projektu było pogłębienie wiedzy o zagadnieniach związanych z prawami człowieka oraz wzbogacenie praktycznego warsztatu pedagogów. W programie były wykłady profesorów z Uniwersytetu Wrocławskiego, zajęcia plastyczne, sportowe, animacje językowe, dyskusja o przyszłości podręcznika papierowego. Uczniowie w polskich i niemieckich szkół opowiadali o zrealizowanych wspólnie wymianach młodzieży i projektach tematycznych. Przygotowana i nagrana została w grupach polsko-niemieckich wzorcowa lekcja szkolna z podręcznika „Europa. Nasza historia”. Codziennie, po zajęciach, do dyspozycji uczniów była sala rekreacyjna na wspólne spotkania i ćwiczenie umiejętności językowych.
W warsztatach udział wzięło 60 osób z Polski i Niemiec. Koszty zakwaterowania, wyżywienia, programu oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do Krzyżowej i z powrotem pokryli organizatorzy.
Elżbieta Szubska-Bieroń