Uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie wzięły udział w Festiwalu Tańca, który odbył się 3 maja 2026 roku na Rynku Miasta Gostynina w ramach projektu TANIEC BEZ GRANIC. 50 lat Jugendtanzkorps Rheinsternchen i 10 lat Libra Gostynin. Warsztaty taneczne grup z miast partnerskich w Gostyninie – kontynuacja. Po uroczystościach upamiętniających 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wspólnie z zespołem Jugendtanzkorps Rheinsternchen, zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Na scenie wystąpiły uczennice zespołu „Ananasy” oraz Mażoretki Libra Gostynin. Grupa przybyła na festiwal z panią Sylwią Osmolak.
Festiwal rozpoczął się uroczystym, wspólnym polonezem. Szczególnie wzruszającym momentem był występ Natalii Kieszkowskiej, która zatańczyła z flagą do utworu „Prowadź mnie, orle”.
Podczas festiwalu swoje choreografie zaprezentowały uczennice zespołu „Ananasy” z SP nr 3: Zofia Augustyniak, Klaudia Seweryniak, Hanna Dalkowska, Alicja Gostyńska, Alicja Jabłońska, Oliwia Kaszewska, Natalia Kieszkowska, Pola Osmolak, Maja Piorowska, Adrianna Wilińska oraz Julia Wichrowska.
Na scenie wystąpiły również uczennice , które należą do zespołu Mażoretek Libra Gostynin: Wiktoria Chmielecka, Michalina Dalanek, Amelia Głowacka, Zofia Jacczak, Natalia Kieszkowska, Nikola Kosińska, Nikola Śmiołecka, Julia Wichrowska, Małgorzata Żytkiewicz, Cecylia Bogulska, Klaudia Doniecka, Wiktoria Głowacka, Ada Golus, Agata Kaczmarek, Sofiia Leib, Maja Piorowska, Wiktoria Dymkiewicz, Maria Nowogórska, Iza Wichrowska oraz Hania Żytkiewicz.
Swoje umiejętności w występach solowych zaprezentowały: Cecylia Bogulska, Natalia Kieszkowska, Julia Wichrowska, Iza Wichrowska oraz Hania Żytkiewicz.
Wyjątkowym elementem wydarzenia były trzy tańce integracyjne, do których dołączyła również publiczność. Wspólna zabawa stworzyła atmosferę radości, otwartości i prawdziwej integracji ponad granicami. Na zakończenie wszystkie tancerki wspólnie wykonały choreografie opracowane podczas warsztatów w Langenfeld w 2025 roku oraz tegorocznej edycji projektu.
Festiwal stał się niezwykłą przestrzenią prezentacji młodych talentów tanecznych. Uczestnicy mogli zaprezentować różnorodne style i formy tańca, inspirować się nawzajem oraz rozwijać swoją pasję. Wydarzenie przyczyniło się do umocnienia długofalowej współpracy polsko-niemieckiej, przełamywania barier językowych i kulturowych, a także rozwijania kompetencji społecznych, organizacyjnych i obywatelskich młodzieży.
Taniec po raz kolejny okazał się uniwersalnym językiem porozumienia, który łączy ludzi ponad granicami.
Joanna Renata Syska













