Tradycje adwentowe w Niemczech

Uczniowie klasy 8 biorący udział w przedstawieniuW czwartek, 15 grudnia 2023 r., uczniowie klas ósmych przygotowali przedstawienie teatralne na temat tradycji adwentowych i bożonarodzeniowych w Niemczech. Widzowie poznali szeroko rozpowszechnione zwyczaje panujące w krajach niemieckojęzycznych w czasie radosnego oczekiwania na święta – wieniec adwentowy, ubieranie choinki, przygotowywanie tradycyjnych potraw. Przedstawienie było okazją do wspólnego śpiewania kolęd. Wykonano słynną “Cichą noc” do tekstu Josepha Mohra i muzyki Franza Xaverego Grubera.

Wszyscy poczęstowani zostali tradycyjnymi pierniczkami, które wypiekane są w każdym niemieckim domu, a uwielbiane przede wszystkim przez dzieci. Na zakończenie przedstawienia przyszedł św. Mikołaj i ukrył pod choinką pięknie opakowane prezenty.
Program opracowały nauczycielki języka niemieckiego – Paula Marciniak i Elżbieta Szubska-Bieroń.
Elżbieta Szubska-Bieroń