Podróż w czasie, czyli z wizytą w skansenie

Uczniowie klasy 1c i 2a na terenie skansenu degustujący własnoręcznie wyrabiane masło. W tle wiatrak i stodoła.19 października uczniowie klas 1c i 2a odwiedzili Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Skansen, w którym można zobaczyć jak wyglądała dawna, przeważnie drewniana, zabudowa wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą ludzi od końca XIX wieku do lat trzydziestych XX wieku. Dzieci zwiedziły kuźnię, wiatrak, gospodę, straż pożarną, kościół i szkołę. W starej szkole ochotnicy spróbowali klęczenia na grochu i siedzenia w „oślej ławce”.

Ciekawym doświadczeniem było dla uczniów uczestnictwo w zajęciach muzealnych „Tradycyjne pożywienie na Kujawach”. W pierwszej jego części wyrabiali masło w tradycyjnej kierzance, a później degustowali je ze smakiem. Następnie udali się do olejarni, gdzie czynnie pomagały w procesie tłoczenia oleju z ziaren lnu. Na zakończenie dzieci zwiedziły przepiękny dworek rodu Orpiszewskich z poł. XIX w. Z podziwem poznawały jego wnętrza, które w pełni oddają klimat siedziby ziemiańskiej.
Wycieczka była niezwykłą lekcją historii, która zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.
Dobrosława Bembenista